20February2018

سازمان جوانان کمونیست

Wednesday, 27 September 2017 23:46

بیانیه استعفای دسته‌جمعی شورای صنفی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی

Written by

مدیریت دانشگاه علامه طباطبایی پس از چندین سال کوشش برای ساکت نگه داشتن صدای مطالبه‌گر دانشجویان و در روندی خلاف قانون، در شرایطی انتخابات شوراهای صنفی را در آذرماه سال 95 برگزار کردند که موظف بودند طبق اطلاعیه وزارت علوم در مهرماه اقدام به این عمل نمایند. سر انجام بنابر شرایط سخت ماده 10 شیوه‌نامه کشوری از میان دانشکده‌های موجود تنها دانشکده علوم‌اجتماعی توانست شورای منتخب خود را تشکیل دهد.

مدیریت دانشگاه نیز در ادامه، برخلاف قانون در انتخابات مجدد چند ماه تعلل نموده، و هم چنین در انتخابات 15 اسفندماه یکی از کاندیدا های شورای صنفی ادبیات را با برخوردی سلیقه‌ای ، خلاف قانون و بدون کوچک‌ترین توضیحی از لیست خط زدند.

در سال گذشته با وجود سنگ‌اندازی‌های موجود شوراهای صنفی تمام تلاش خود را کردند تا در کنار دانشجویان صدای فریاد حق‌جویانه و پیگیر مطالبات آنان باشند ولی مدیریت دانشگاه بر خلاف وعده‌های پیشین راه تعامل با شوراهای صنفی را در پیش نگرفته و هر بار از عمل کردن به قول‌های خویش در جهت بهبود وضعیت زیست دانشجویان سرباز زدند.

متاسفانه در طول انتخاب واحد ما شاهد مشکلات عدیده‌ای چون نقص فنی سامانه سما، برنامه‌ریزی‌ اشتباه گروه‌های آموزشی که منجر به انتصاب واحد گشته‌است و پرداخت پول برای دروس افتاده از دانشجویان روزانه که بر خلاف آیین‌نامه آموزشی است، بوده‌ایم. همچنین خلف وعده آنان پیرامون لغو قانون سنوات که موجب مشکلات فراوان برای دانشجویان در اسکان ، تغذیه و انتخاب واحد شد. 

در روزگاری که خوابگاه ها از کمبود ظرفیت رنج می‌برند و دانشکده‌ها از ساده‌ترین امکانات زیرساختی محروم هستند مدیریت دانشگاه در اولویت‌بندی عجیب دانشجو را کنار گذاشته و منابع مالی خود را صرف اموری صرفا نمایشی و ایدئولوژیک کرده که کوچک‌ترین ارتباطی با مسائل آموزشی و رفاهی دانشجویان ندارد؛ خراب کردن فضای عمومی دانشکده علوم اجتماعی بدون توجه به صحبت‌ها و جلسات مکرر شورای صنفی دانشکده با جناب دکتر مزینانی ریاست دانشکده ، آن هم در زمانی که دانشکده علوم اجتماعی نیازهای زیادی برای بهبود وضعیت عمرانی و رفاهی داشت،‌ گوشه‌ای از این هزینه‌های اشتباه هست. 

با توجه به جلسات مکرر شوراهای صنفی با مدیریت دانشکده و دانشگاه و نگاه از بالا به پایین آنان مانند برخورد زننده مدیریت دانشکده ارتباطات با اعضای منتخب شورای صنفی دانشجویان دانشکده مربوطه و خلف وعده‌های مکرر آنان و سنگ‌اندازی‌های مداوم در راه تحقق مطالبات به حق دانشجویان و دست زدن به اعمالی غیرقانونی همچون حکم دوره تا آبان ماه ( که بنا بر آیین نامه شوراهای صنفی می بایست تا اریبهشت ماه می‌بود) ، مسیر حل مشکلات فراوان دانشجویان از کانال شوراهای صنفی بسته‌ می‌باشد.

حال در این وانفسا شنیده‌ها حاکی از آن است که مدیریت دانشگاه جناب دکتر سلیمی در شرایطی سودای وزارت در سر دارند که در تمامی دوران ریاست‌شان تمامی کارشکنی‌های ممکن را نه تنها علیه شوراهای صنفی انجام دادند که حتی از برطرف نمودن ابتدایی‌ترین نیازهای دانشجویان نیز عاجز بودند. هم‌چنین ما در زمان مدیریت ایشان شاهد تسریع روند پولی‌سازی نیز بوده‌ایم.

در این بین لازم به ذکر است که استعفای دبیر سابق شورای صنفی علوم اجتماعی جناب آقای مجید مسافر بدون هماهنگی با اعضا شورای صنفی صورت گرفت و در ابتدا قرار بود این استعفا، استعفای دست‌جمعی شوراهای صنفی موجود در دانشگاه علامه طباطبایی باشد ولی با کارشکنی‌های ایشان امکان‌پذیر نشد. ایشان در تمام طول دوره با تکروی‌ها و خود رایی ها،مطالبات به حق دانشجویان را به محاق برده و با رویکردی محافطه‌کارانه جایگاه شورای صنفی را متزلزل نموده و در آخرین اقدام کانال شورای صنفی دانشکده علوم اجتماعی را مصادره و یکی از راه های رسمی ارتباطاتی شورا با دانشجویان را از ما سلب کرده‌اند

در شرایط کنونی و خلف‌وعده‌های مکرر و نگاهی سلطه‌جویانه دانشگاه به مطالبات به ‌حق دانشجویان ، شورای صنفی دانشکده علوم اجتماعی استعفا خود را اعلام نموده و مسیر دیگری را برای پیگیری مطالبات دانشجویان در پی خواهیم‌گرفت.

کانال تلگرام https://t.me/uniiran

پیامگیر تلگرام: @sjktamas

Add comment


Security code
Refresh

connect1