20February2018

سازمان جوانان کمونیست

جیمی جوان که بود؟ و چگونه به یک شخصیت جهانی تبدیل شد؟

 

امروز (27 نوامبر) و هفتاد و چهارمین سالگرد تولد ستاره ی پرفروغ آسمان راک، "جیمی هندریکس" است. هنریکس کیست؟ و چرا پرداخت به کارنامه وی مهم است؟ سوالاتی است که در این مقاله سعی خواهم به انها پاسخ دهم.

جیمی هندریـــکس جیمز مارشال هندریکس روز 27 نوامبـــر سال 1942 در سیاتل بـــه دنیا آمد. هندریکس را خیلی از کارشناسان دنیا موسیقی، تواناترین گیتاریست در سبک راک میدانند و بدون تردید یکی از موثرترین چهره ها در نوازندگی گیتـــار الکتریک .او هیچگاه استادی نداشت و باوجود اینکه چپ دست بود ؛ از گیتار راست دستها استفاده میکرد.و چندی پیش بعنوان برجسته ترین و تاثیر گذارترین گیتاریست در جهان شناخته شد. او به موسیقی بلوز عشق میورزید و از بزرگانی مانند : بی بی کینگ مادی واترز و رابرت جانسون بسیار تأثیر گرفت.به دلیل اینکه نمیتوانست موسیقی را از روی نت بخواند ؛ بهتر از هر کسی موسیقی را به صورت سماعی یا گوشی میشناخت.در تابستان 1958 پدرش "ال" برایش یک گیتار آکوستیک دست دوم به قیمت 5دلار خرید .او پس از چند ماه تمرین ؛ در همان سال به اولین گروهش ملحق شد که این همکاری 3 ماه ادامه یافت. سال بعد ؛ پدر با دیدن پیشرفت شگفت انگیز او ؛ برایش یک گیتار برقی تهیه کرد. جیمی در همان سال به ارتش پیوست و در آنجا با بیلی کاکس آشنا شد.او نوازندۀ گیتار باس بود که جیمی بسیاری از پله های ترقی را به همراهش طی کرد. جیمی در 1962 از ارتش اخراج شد و پس از آن نوازندگی برای گروهها و هنرمندان مختلفی را آغاز کرد.مانند : تینا ترنر ؛ سام کوک و برادران ایسلی.

اما او یک هنرمند خلاف جریان و آنتی سیستم بود و نمیتوانست با نظم حاکم بر این گروهها کنار بیاید.بنابراین خود گروهی به نام : Blues Slamos در سال 1965 در نیویورک تشکیل داد و در آن به نوازندگی گیتار لید پرداخت. او خود را در آن زمان جیمی جیمز نامید. هندریکس در سال 1966 با چاس چلندر آشنا شد.چلندر پس از آنکه اجراهای تحسین برانگیز جیمی جیمز و گروهش را دید از او دعوت کرد که به لندن برود و با حمایت او گروهی جدید تشکیل دهد همه کارها طبق روال پیش میرفت. چلندر ابتدا نام هندریکس جوان را از جیمی جیمز به جیمی تغییر داد.در لندن جیمی به همراه میچ میچل نوازندۀ درامز و نویل ردینگ نوازندۀ گیتار بیس ؛ در زمان کمی معروف شدند. هندریکس در انگلیس آهنگ Hey Joe را ساخت و اجرا کرد که به مدت ده هفته در صدر بهترین آهنگها در انگلیس بود. او در سال 1967 آلبوم Are you Experieced را منتشر کرد که یکی از محبوبترین آلبومهای راک در تمام زمانها شناخته شده است. او در این آلبوم از تکنیکهای جدید در تکنوازیهایش استفاده کرد. در طول کنسرت هایش نیز او با اعمالی نظیر نواختن گیتار در حالی که آنرا (گیتار) به پشتش برده بود یا میان پاهایش بود و یا وقتی گیتارش کاملا روی زمین بود ؛ مهارت نوازندگیش را به رخ میکشید. به خاطر محبوبیت زیادش بسیاری از سیاهپوستهای متعصب ؛ او را خائن میدانستند و اعتقاد داشتند که او برای افزودن بر شمار طرفداران سفیدپوستش دست به هر کاری میزند. جیمی در ماه ژانویه 1967 به آمریکا بازگشت و در جشنواره "مونتمری" شرکت کرد.او در آنجا به نواختن گیتار با دندانهایش پرداخت و سپس سازش را برروی صحنه آتش زد.در ماه دسامبر ۱۹۶۷ آلبوم محبوب Bold As Love را منتشر کرد. سوزاندن ساز که تا ان موقع بی سابقه بود، جیمی هنریکس را به چهره ای جهانی تبدیل کرد.

 

 

هندریکس در سال 1968 یک تور تاریخی و فشرده در سرتاسر آمریکا داشت که شامل 54 کنسرت در 47 روز میشد که باعث شد در سراسر ایالات متحده کاملا شناخته شود. جیمی هندریکس ، که اکنون جایگاه ویژه در دنیا موسیقی براب خود دست و پا کرده بود، آخرین آلبومش را با نام Electeric Lady Land در سال 1968 منتشر کرد.از کارهای جالب او در این آلبوم همکاری دوباره با بیلی کاکس و استفاده از پدال واه بود که در آن زمان تازه ابداع شده بود.این آلبوم را تأثیرگذارترین آلبوم او میدانند. سال 1969 سال افول جیمی بود.او با مشکلاتی؛ هم در زندگی کاری و هم در زندگی شخصی روبرو شد.

جیمی را در آن سال به خاطر همراه داشتن هروئین دستگیر کردند.در همین سال ؛ تهیه کننده اش ؛ چاس چلندر او را رها کرد. او در ماه ژوئن گروه سه نفره ای، با نام Gypsiz تشکیل داد ؛ که در آن جیمی گیتار برقی ؛ بیلی کاکس گیتار بیس و بادی میلر درامز مینواختند.این گروه در ابتدای سال 1970 برنامه های بسیاری اجرا کردند که بعد از مرگ هندریکس در میانۀ سال در آلبومی به نام Machin Gun منتشر شد.

در همین سال جیمی درامر قدیمی اش میچ میچل را در گروه پذیرفت که در مدت کمی چندین قطعه ضبط کردند.این قطعات سالها پس از مرگ هندریکس در آلبومی به نام : First Rays of the new Rising sun منتشر شد. او آخرین روزهای زندگیش را بخاطر شرکت در یک فستیوال موسیقی در لندن گذراند.... اما صبح روز 18 سپتامبر 1970 ؛ هرچه او را صدا زدند از خواب بیدار نشد.علل مختلفی برای مرگ هندریکس ذکر شده .بعضی مرگش را در اثر مصرف بیش از حد مواد مخدر میدانند ؛ عده ای خودکشی را دلیل مرگ او میدانند و .... بعد از مرگ او دو آلبوم دیگر از کارهایش به بازار آمد : Cry Of Love و Rine Bow Bridge .

 در هر حال شیوۀ نوازندگی جیمی هندریکس تأثیر زیادی بر موسیقی راک؛ بلوز؛ ریتم اند بلوز و جز، گذاشت.عده ای او را بزرگترین نوازندۀ قرن میدانند ؛ بسیاری از نوازندگان از تکنیکهای او تقلید کرده و میکنند. افرادی مانند : اینگوی مالمستین .جو ساتریانی ؛ استیو وی و جف بک کاملا تحت تأثیر او در نوازندگی هستند. تنها 4 سال برایش کافی بود تا خود را به یکی از تاثیرگزارترین چهره های تاریخ موسیقی تبدیل کند؛ "جیمی هندریکس" علی رغم انتشار تنها 3 آلبوم، رد پایی از خود در موسیقی بر جای گذاشت که هیچ گاه محو نخواهد شد. "جیمی هندریکس" در طول مدت زمان اندک فعالیتش، تعریف گیتار الکتریک را به فراتر از آنچه که قبل از حضور او بود، بسط داد، قداست ساز را شکست و الگو های جدید نوازندگی را به دنیا اریه داد. سالها پیش از به شهرت رسیدن "جیمی هندریکس"، بزرگانی نظیر "چاک بری"، "مودی واترز"، "بی بی کینگ" و ... از گیتار الکتریک به زیبایی استفاده می کردند، اما این دستان "هندریکس" بود که باعث شد گیتار الکتریک زبان باز کند و به گونه ای دارای شخصیتی تازه شود. دقیقا نظیر کاری که "جاکو پاستوریاس" با گیتار بیس انجام داد. حضور و کارهای منحصر به فرد "هندریکس" در صحنه و جذبه خاصش او را به الگو و نماد جنبش هیپی‌ های و ضد سیستم دهه 60 آمریکا تبدیل کرد. جنبشی که "هندریکس" را سمبل اعتراض، شورش، انتقاد به جنگ و ستایشگر ازادی و انسانیت جهان شمول تبدیل کرد.

 

تهیه و تنظیم از میلاد رسایی منش.

نظراتتان را بصورت کامنت در پایین همین پست و نیز صوتی و کتبی میتوانید از طریق شماره 0046739681438 در واتس اپ، لاین، وایبر و تلگرام هم برای ما بفرستید.
اینستاگرام: javanan.komonist
توئیتر: Javanan Komonist
اسکایپ: javanan.tamas
ایمیل: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
کانال تلگرام خیابان https://telegram.me/joinchat/BOIwHju5

 
 

 

Add comment


Security code
Refresh

connect1