21February2018

سازمان جوانان کمونیست

معرفی فیلم ماه تلخ

شناسنامه ی فیلم ماه تلخ  bitter moon 

کارگردان : رومان پولانسکی

تهیه کننده : رومان پولانسکی

نویسنده : جف گراس , بر اساس کتابی به همین نام از نویسندهٔ فرانسوی پاسکال بروکنر

بازیگران : هیو گرانت , کریستین اسکات توماس , امانویل سنیه , پیتر کایوتی , 

موسیقی : ونجلیس

فیلمبرداری : تونینو دلی کولی

تاریخ انتشار : ۱۹۹۲ لندن 

مدت زمان فیلم : ۱۳۸ دقیقه 

.................................

چکیده ای از داستان فیلم : داستان رابطه عاشقانه و سکسی میمی و اسکار و آشنایی این زوج با زوجی دیگر در طول یک سفر به استانبول و کشمکشهای جنسی و عاشقانه بین این چهار نفر است .

 

زوج انگلیسی رسمی و متشخص، نایجل و فیونا برای هفتمین سالگرد ازدواج خود تصمیم گرفته‌اند به هند بروند. آنها قرار است با کشتی به استانبول بروند. در طول سفر با زوجی دیگر آشنا می‌شوند؛ میمی زن اغواگر فرانسوی و شوهر آمریکایی فلج او اسکار که نویسنده‌ای شکست خورده است و با ویلچر حرکت می‌کند. در طول سفر نایجل داستان رابطهٔاسکار با میمی را از زبان اسکار می‌شنود. اسکار نایجل را به کابینش دعوت می‌کند تا اپیزودهای مختلف داستان آشنایی و رابطه عاشقانه‌اش را با میمی و بعد بحرانی شدن آن را برای نایجل تعریف کند. او تعریف می‌کند چطور در اتوبوسی در پاریس، برای اولین بار میمی را دید. مامور کنترل بلیت اتوبوس، سراغ میمی می‌آید تا بلیت او را ببیند اما میمی بلیت ندارد، اسکار که محو زیبایی او شده، بلیت خودش را یواشکی به میمی می‌دهد. میمی از دردسر خلاص می‌شود اما ماموران، اسکار را پیاده و جریمه می‌کنند سپس اسکار ماه ها به دنبال میمی می گردد در پارک ها و ایستگاه های اتوبوس ولی موفق نمی‌شود میمی را بیابد تا اینکه به طور اتفاقی میمی را در رستورانی به عنوان پیشخدمت میابد و آن ها با هم آشنا شده و سرانجام بین آن ها رابطه عاطفی شکل می گیرد و این باعث می شود اسکار از زندگی بی بند و بارش در آید و میمی زندگی وی را متحول کرده و اسکار دوباره به نویسندگی که سال ها بود آن را رها کرده بود روی می آورد اما اتفاقی که در یکی از رستوران ها بین میمی و اسکار میفتدباعث می شود بین میمی و اسکار شکاف بزرگی بیفتدو آنها از هم جدا شوند در این مرحله اسکار با تحقیر میمی او را با خشونت از خانه خود بیرون میندازد زندگی بی بند و بار اسکار دوباره شروع میشود تا اینکه هنگامی که از یکی از کاباره ها خارج میشود به شدت در یک حادثه رانندگی آسیب دیده و فلج میشود و در عین ناباوری میمی را در بیمارستان می بیند که به عیادت وی آمده است میمی به اسکار می گوید که برای پرستاری وی آمده است اما قصد دارد همراه با پرستاری از اسکار از وی انتقام گرفته و جواب تحقیر شدنش را به اسکار بدهد . اسکار هر شب بخشی از داستانش را برای نایجل تعریف می کند در همین حین رابطه ای عاطفی بین نایجل و میمی شکل می گیرد که همسر نایجل فیونا از آن بی خبر است . میمی همچنین با فیونا رابطه همجنس گرایی برقرار می کند که نایجل از آن بی خبر است . در پانزده دقیقه آخر فیلم که نقطه اوج فیلم است در شب سال نو هم نایجل متوجه رابطه فیونا و میمی می شود و هم فیونا در میابد نایجل با میمی رابطه دارد در پایان فیلم که اسکار از زندگی اش خسته شده خطاب به میمی که در خواب است می گوید زندگی او و میمی کاملاً پوچ بوده و آن ها حق ندارند زندگی فیونا و نایجل را نیز خراب کنند و با شلیک گلوله ابتدا میمی را می کشد و بعد خودش را نیز می کشد.

فیلمی فوق‌العاده و تکان‌دهنده و از کاملترین ساخته‌های سازنده‌اش . موقعیت داستانی‌اش چاقو در آب (۱۹۶۲)، نخستین ساختهٔ پولانسکی که آن هم بر پهنهٔ متلاطم دریا می‌گذرد و آسایش بیگانگان (پل شریدر، ۱۹۹۱) را به یاد می‌آورد که در آنها هم زوج ظاهر الصلاح در برخورد با شخصیت ـ یا شخصیت‌هائی ـ بیگانه، دچار تنش‌هائی غیر منتظره می‌شوند. پولانسکی با استادی حاصل تجربه در تصویرپردازی از دغدغه‌هایش، بن‌بست فاجعه باری را نشان می‌دهد که شخصیت‌های امروزی برخوردار از آزادی تام دنیای معاصر، در انتهای جستجویشان برای اشکال دلخواه (و نه لزوماً امن) زندگی بدان می‌رسند. پولانسکی هیچ‌گاه عنان میل خود به تصویر امیال بیمارگونه، ناهنجار و غیر انسانی مردمان آراسته و متمدن و بعضاً روشن‌فکر نمای جهان مدرن را چنین بی‌محابا رها نکرده که در این داستان پر از دست‌انداز رجعت به گذشته و حادثه‌های ناگهانی. مثل ̎نایجل̎، شنونده (و بینندهٔ) روایت پر آب و تاب ̎اسکار̎ می‌شویم تا مثل او در بیداری تخیلات سرکش مردانه و در سرخوردگی شدید متعاقب آن، سهیم باشیم.

تهیه و تنظیم از داریوش راد.

تماشای این فیلم رو به شما دوستان پیشنهاد میکنم . ما مثل همیشه مشتاق شنیدن نظرات شما هستیم .. 

راه های تماس ما از طریق وایبر، تلگرام، لاین، واتس آپ با شماره 0046739681438 هست. یا اینکه با ایمیلThis email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. نظراتتون رو برامون بفرستید.

راه های دیگر تماس:

کانال تلگرامی: https://telegram.me/kheyaban
اسکایپ: javanan.tamas
ایمیل:  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
سایت:  http://www.cyoiran.com/
صفحه فیسبوکی سازمان جوانان: https://www.facebook.com/cyo.sjk
صفحه فیسبوکی انقلاب زنانه: https://www.facebook.com/womens.revolution1
گوگل پلاس:  http://goo.gl/sr55q3
اینستاگرام: javanan.komonist
توئیتر:  @javanankomonist

 

Add comment


Security code
Refresh

connect1