22February2018

سازمان جوانان کمونیست

Tuesday, 24 March 2015 00:00

جوانان ایران کنار جوانان افغانستان در حمایت از فرخنده هستند

Written by

روز دوشنبه (۲۳ مارس-۳ فروردین)، صدها نفر از شهروندان کابل در تظاهراتی به خیابان‌ها آمدند و خواهان محاکمه‌ی قاتلان “فرخنده” دختر جوانی شدند که هفته‌ی گذشته به اتهام سوزاندن قرآن توسط اسلامیون کشته و پس از آن سوزانده شد.

زنان و مردان تظاهرکننده که به دعوت “حزب همبستگی افغانستان” در این راهپیمایی اعتراضی شرکت کردند، پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روی آ‌ن‌ها نوشته شده بود: «فرخنده در آتش جهل سوخت!» شماری از معترضان، صورت‌ خود را با نقاب‌هایی با تصویر “فرخنده” پوشانده بودند. تظاهرکنندگان شعارهای "عدالت عدالت و ما همه فرخنده ایم"، "جهالت جهالت دشمن انسانیت"، "فرخنده خواهر مایی و ما برایت جان می‌دهیم" سر دادند. آن‌ها هم‌چنین ترانه‌های اعتراضی گروه “مورچه‌ها”، شکیب مصدق، داریوش اقبالی، شاهین نجفی و آرش بارز را با هم بصورت جمعی خواندند.  تظاهرات کنندگان در راهپیمایی اعتراضی، در پایان، نهالی را در محل سوزانده شدن جسد “فرخنده” در رودخانه کابل کاشتند.

همچنین جوانان و زنان و مردم کابل در اعتراض به کشتن و سوزاندن فرخنده صبح روز سه شنبه قرار هست که در برابر ساختمان دادگاه عالی افغانستان در شهر کابل تجمع کنند. تظاهرات فردا در کابل از طریق شبکه‌های اجتماعی هماهنگ شده است. از چند روز قبل، مرگ فرخنده باعث ایجاد واکنش‌های زیادی اجتماعی در این افغانستان شده و در شبکه‌های اجتماعی نیز صفحاتی به منظور حمایت از او به نام 'منم فرخنده'، 'داد خواهی برای محاکمه فرخنده' و 'قاتلان فرخنده باید محاکمه شوند' راه افتاده‌است.

یک مامور پلیس که شاهد قتل “فرخنده” بود گفته که او در حال بحث با یک “روحانی” در مسجد و زیارت‌گاه “شاه دوشمشیره” بر سر فروش “بلاگردان” بود. به گفته‌ی این مامور پلیس، “فرخنده” این کار را ترویج خرافه‌گرایی می‌دانست اما از سوی “روحانی” متهم به سوزاندن قرآن شد و پس از آن، از سوی اسلامیون به قصد کشت مورد ضرب‌وشتم قرار گرفت؛ با ماشین زیر گرفته شد؛ و بعد جسدش در خیابان با اتومبیل روی زمین کشیده شد و در نهایت سوزانده شد. همه‌ی این اتفاقات در حضور ماموران پلیس رخ داد که تنها شاهد ماجرا بودند و تلاشی برای نجات “فرخنده” نکردند.

جریانات اسلامی، شخص آخوند و ملایی که دستور قتل و یا اقدام به تحریک بقیه زده مستقیما دراین جنایت و در برابر این آدمکشی دستشان آلوده است و در این جنایت نقش داشته اند. پلیس با نظاره گر بودن و دولت با ایجاد فضای فعالیت و دخالت جریانات اسلامی در زندگی مردم باعث بوجود آمدن چنین وقایع هولناکی هستند.

جوانان، دانشجویان و زنان در ایران با فریاد همبستگی و حمایت از تظاهرات کنندگان و معترضین به قاتلین فرخنده باید در کنار مردم افغانستان قرار بگیرند و صفی همبسته را علیه جریانات و حکومتهای اسلامی در این رابطه شکل دهند. سازمان جوانان کمونیست اعلام میکند که ما در کنار شما هستیم و این جنایت هولناک را محکوم میکنیم. باید با همبستگی و اعتراض فضایی ایجاد کرد که جریانات اسلامی جرات تکرار چنین جنایتی را نداشته باشند. ما در عین حال که با اعدام مخالفیم و میگوییم که اعدام جواب این جنایت نیست اما میخواهیم که همه آمرین و عاملین مستقیم و غیرمستقیم این جنایت در دادگاهی مردمی و سکولار محاکمه و مجازات شوند.

 

نه به مذهب، نه به ارتجاع

ما همه فرخنده ایم

 

سازمان جوانان کمونیست

3 فروردین 1393

23 مارس 2015

Add comment


Security code
Refresh

connect1