22February2018

سازمان جوانان کمونیست

Friday, 05 September 2014 00:00

نقاشی در خیابان‌های پر از خطر

Written by

گفتگو با زینب احمدی، نقاش «عروس فیروزکوه»

زینب احمدی، هنرمند نقاش و فعال حقوق مدنی، متولد 1372 در ولایت غور از شهرهای مرکزی افغانستان است. 6 ساله بوده که به ایران مهاجر شده. درست زمانی که طالبان سرگرم خونریزی و کشتار بود. زینب در حال حاضر دانشجوی سال چهارم دانشکده کامپیوترساینس در دانشگاه بلخ می باشد. زینب شیفته‌ فعالیت‌های مدنی و همزمان عضو انجمن نقاشان بلخ نیز هست.

زینب احمدی میگوید: "قصدم از نقاشی دیواری عروس فیروزکوه در حقیقت اظهار همدردی، نه تنها با خانواده‌ی این کشته شده، بلکه به عنوان یادبود از تمام کسانیکه بی‌گناه کشته شدند و می‌شوند. این نقاشی در واقع گونه ی از مبارزه و اعتراض است، من آن را برای دادخواهی و پشتیبانی از آن‌ها (کشته شدگان غور) کشیدم تا به یاد بماند و فراموش نشود.
تا به حال در چند مسابقه اشتراک کردم. از آن میان یکی اشتراک در مسابقه طراحی و نقاشی به مناسبت محو خشونت علیه زنان که از طرف دفتر یوناما در سال 2009 در سطح ولایت بلخ برگزار گردیده بود می‌باشد من در این مسابقه توانستم مقام اول را کسب نمایم و در سال‌های بعد در چندین نمایشگاه در شهرهای مزارشریف و کابل اشتراک کردم.
نقاشی کردن به انسان آرامش می‌دهد ولی اینکه دقیقا چه احساسی به آدم دست میدهد فکر میکنم بستگی به موضوعی که روی ورق بوم یا هم دیوار کشیده می‌شود دارد ولی شخصاً زمانی که نقاشی می‌کنم احساس توانایی بیشتری می‌کنم. چون قرار است اثر جدیدی خلق کنم که مورد دید خیلی‌ها از لحاظ نقد و تحسین قرار خواهد گرفت."

Add comment


Security code
Refresh

connect1