20February2018

سازمان جوانان کمونیست

Monday, 21 November 2016 12:29

۲۵ نوامبر "روز جهانی مبارزه با خشونت بر زنان" را به یک روز اعتراضی علیه همه قوانین زن ستیز تبدیل کنیم!

Written by


۲۵ نوامبر "روز جهانی مبارزه با خشونت بر زنان" را به یک روز اعتراضی علیه همه قوانین زن ستیز تبدیل کنیم!

روز ۲۵ نوامبر که امسال مصادف شده با پنجم آذرماه، روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان است. تاریخچه این روز جهانی به فعالیت سیاسی چهار خواهر میرابال علیه دیکتاتوری جمهوری دومینیکن و مشخصا مخالفت با دیکتاتور وقت رافائل تروخیو بر میگردد. به دلیل قتل وحشیانه سه نفر از خواهران میرابال در روز ۲۵ نوامبر، روز کشته شدن آنها، از سال ۱۹۹۱ به عنوان روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان انتخاب شد و شورای عمومی سازمان ملل متحد در ۱۷ اکتبر ۱۹۹۹ نامگذاری این روز را به عنوان روزی جهانی تصویب کرد.

در کنار هشتم مارس روز جهانی زن و تاثیرات گسترده این روز در موقعیت زن در جامعه، و روزهای مربوط دیگر، روز ۲۵ نوامبر میتواند روزی برای یادآوری عزم سراسری برای مبارزه با خشونت علیه زنان در دنیا مورد توجه قرار بگیرد. هر ساله در سراسر جهان، فعالین، نهادها و سازمانهای مدافع حقوق زنان و همه انسانهایی که خواهان یک جامعه عاری از خشونت هستند، این روز را فرصتی مهم برای تاکید بر حذف خشونت بر زنان میشمرند و با انجام فعالیت های مختلف حضور خود در عرصه مبارزه برای رهایی زنان را قویتر میکنند.

به همین مناسبت هر ساله فعالین انقلاب زنانه به همه انسانهای آزادیخواه در سراسر جهان فراخوان حرکت های اجتماعی در راستای مبارزه با خشونت علیه زنان میدهد. با توجه به جنبش اعتراضی قوی علیه وضعیت موجود در ایران، در سالهای اخیر این فراخوان با استقبال وسیعی مواجه شده و روز ۲۵ نوامبر می رود که به یک روز مهم در تقویم مبارزاتی جنبش نوین رهایی زنان در ایران تبدیل شود.

ما فعالین انقلاب زنانه معتقدیم که خشونت در ایران اساسا جنبه قانونی و دولتی دارد و ابزاری هست برای سرکوب و کنترل جامعه و معتقدیم خشونت علیه زنان از نظر قانونی و رسمی بودن، ابعاد گسترده تر و عمیقتری را پوشش میدهد و بستری برای تشدید خشونت های خانگی و خیابانی را وسیعتر میکند. جنس دوم پنداشته شدن زن نزد قانون اسلامی و لذا نداشتن هویت مستقل انسانی، حجاب اجباری و محرومیت از حق آزادی پوشش، محدودیت روابط فردی و اجتماعی، محدویت در روابط جنسی، محدویت های تحصیلی و اشتغال، محدودیت در سفر، محرومیت از حق طلاق و حق حضانت کودک و الزام زن به تمکین شوهر، همه از موارد خشونت قانونی علیه زنان محسوب می شوند.

بیحقوقی های قانونی و خشونت های دستگاههای اجرایی و قضایی، فرهنگ سازی سازماندهی شده ای که از طریق رسانه های عمومی همچون صدا و سیمای جمهوری اسلامی و دیگر نهادهای حکومتی علیه آزادی زن و علیه موجودیت زن می شود، علاوه بر باز گذاشتن دست ارگانهای حکومتی و سازمانهای دولتی بر اعمال خشونت علیه زنان، شرایط را برای خشونتهای جسمی و روحی روانی در سطح خشونت های خانگی و خیابانی بشدت مهیا میکند.

با این حساب ما معتقدیم اولین گام رهایی زنان برداشتن این حاکمیت از سر راهمان است اما تا زمان تحقق آن، مهمترین نقشی که ما فعالین و مدافعین حقوق زنان، در حال حاضر میتوانیم داشته باشیم اینست که از هر فرصتی برای اعتراض به موقعیت متزلزل زنان استفاده کنیم. لذا هر روز مبارزاتی را غنمیت شمرده و بر این باوریم که با فعالیت های جمعی و تشکیل جمع های هدفمند میتوانیم گام های بلندتر، کاراتر و موثرتری بسمت حذف خشونت بر زنان برداریم.
به همین دلیل بر این تاکید داریم که برای تشکیل جمع های هدفمند تلاش و برنامه ریزی کنیم. راهکار مهم پیش روی ما اینست که با توجه به محل و شهری که زندگی میکنیم و با توجه به دایره روابط و امکاناتی که داریم، جمع هایی با فعالیت های اجتماعی و فرهنگی مستمر تشکیل دهیم و با پرداختن به مشکلات و موانع سر بر سر راه زنان، موجب تقویت و گسترش جنبش نوین رهایی زنان و جنبش های اعتراضی در جامعه شویم.

با توجه به فرا رسیدن ۲۵ نوامبر روز جهانی مبارزه با خشونت بر زنان راهکارهایی عملی و علنی که میتوان در داخل و خارج از کشور، این روز را به روز اعتراضی علیه خشونت بر زنان تبدیل کرد عبارتند از؛

در دانشگاهها، مراکز فرهنگی و محل کار، سمینارها و کنفرانس هایی در زمینه مبارزه با خشونت علیه زنان ترتیب دهید.

میز اطلاعاتی ترتیب دهید و با اطلاع رسانی از میزان خشونت علیه زنان حمایت مخاطبین را جلب کنید.

میزگردهایی در زمینه خشونت بر زنان تهیه کنید و با مشارکت دادن فعالین جنبش های دانشجویی و زیست محیطی و دیگر جنبش های اجتماعی، یک فعالیت مشترک با همکاری جنبش های مختلف در حوزه زنان ترتیب دهید.

طومارهایی با خواست توقف خشونت علیه زنان تهیه کنید و با جمع آوری امضاء و ارسال آنها به نهادها و سازمانهای دولتی روی دولت و سازمانهای دولتی فشار بیاورید.

در پارک، رستوران و کافی شاپ ها و حتی در خانه، میتوانید با ترتیب دادن یک جمع از دوستان، آشنایان و نزدیکان برنامه های آگاهگری و روشنگری بگذارید، به یکدیگر اطلاع رسانی کنید، خشونت های اعمال شده را افشا کنید و موضوع خشونت بر زنان را به یک گفتمان اساسی در بین نزدیکان خود تبدیل کنید.

در صورت امکان در محل و شهر خود تظاهرات و یا تجمعات اعتراضی ترتیب دهید و پلاکاردهای و بنرهایی با شعارهای اعتراضی نسبت به خشونت بر زنان بهمراه داشته باشید. نمونه سال گذشته تجمع اعتراضی فعالین در سنندج بهمین مناسبت میتواند الگوی بسیار مناسبی برای شهرهای دیگر باشد.

تاتر خیابانی و یا فلش موب با موضوع اعتراض به خشونت بر زنان اجرا کنید و از این طریق مخاطبین را نسبت به این موضوع حساس کنید.

در شبکه های اجتماعی در اینترنت فعال باشید و سعی کنید با گفتمان حول محور موضوع زنان و خشونت های خانگی، خیابانی و قانونی، پای افراد بیشتری را به مبارزه با بیحقوقی زنان باز کنید. لازم به ذکر است که استفاده از هشتگ های مختلف می تواند سطح دسترسی گفتمان ها ی ما را بالا ببرد. لذا سعی کنید از هشتگ هایی همچون #خشونت_علیه_زنان_را_متوقف_کنید به کرات استفاده کنید.

از خودتان و یا بهراه دوستانتان، سلفی های اعتراض به خشونت علیه زنان بگیرید و با درج در شبکه های اجتماعی در موج های اعتراضی براه افتاده مشارکت کنید.

با ارسال نامه و برقراری ارتباط در سطح بین المللی حمایت فعالین، نهادها، سازمانهای مدافع حقوق زنان در سطح بین المللی را در فشار گذاشتن روی حاکمیت جمهوری اسلامی جلب کنید.

همراهان گرامی به یاد داشته باشید که تنها با مبارزه جمعی، متشکل، هدفمند و با مواضع آزادیخواهانه و برابری طلبانه و انسان محور است که میتوانیم یک جامعه آزاد، برابر و عاری از هرگونه خشونت را تضمین کنیم. به انقلاب زنانه حتما بپیوندید، این ضرورت امروز ماست.

انقلاب زنانه
شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۹ نوامبر ۲۰۱۶

منتظر ارسال گزارشات فعالیت های شما همراهان انقلاب زنانه هستیم. گزارشات کتبی، تصویری و حتی صوتی خود را راههای زیر برای ما ارسال کنید تا منعکس کنیم.

انتشار در وبسایت: صدف صمدی 

نظراتتان را بصورت کامنت در پایین همین پست و نیز صوتی و کتبی میتوانید از طریق شماره 0046739681438 در واتس اپ، لاین، وایبر و تلگرام هم برای ما بفرستید.
اینستاگرام: javanan.komonist
توئیتر: Javanan Komonist
اسکایپ: javanan.tamas
ایمیل: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
کانال تلگرامی خیابان: https://telegram.me/joinchat/BOIwHju5SjiuAM37-ufV2g
تماس با ادمین در تلگرام: @sjktamas

Add comment


Security code
Refresh

connect1